Gdyby istniał jeden, jedyny uniwersalny sposób na odpieluchowanie! Gdyby był jeden magiczny gadżet, magiczne słowo, czy czyn, które ostatecznie rozwiązywałyby sprawę mokrych pieluch! Jeśli ktokolwiek kiedykolwiek twierdzi, że zna na to sposób – cóż, jest w błędzie. Może znać swój sposób, który działa na jego/jej dzieci. Niekoniecznie na twoje, niekoniecznie jest z Tobą spójny. Dziś opowiem Ci o moim sposobie i o tym, jakie znam gadżety wspierające odpieluchowanie dziecka.

Jest pewna pula pytań, z którymi muszą się zmierzyć matki. Już w ciąży wypytywane jesteśmy o termin porodu i szczegóły, którymi być może nie mamy ochoty się z nikim dzielić, po porodzie pada owo sławne pytanie „Karmisz?”, a następnie na przestrzeni miesięcy i lat cała seria pytań „Czy przesypia już noce?”, „Czy jest grzeczne?”, „Czy chodzi/mówi/ładnie je?”. Jest też pytanie, z którym każda mama półtoraroczniaka czy dwulatka z pewnością się spotka: „Czy nosi jeszcze pieluszkę?”.

Temat zdecydowanie ważny, bo w końcu dziecko odpieluchować się kiedyś musi. Kiedy? Właściwie dla większości kamieni milowych czy przełomów w rozwoju dziecka wyznaczono widełki, w których przekroczenie górnej granicy może (nie musi) wiązać się z pewnymi zaburzeniami. I tak, 18 miesięczne dziecko powinno chodzić, a dwulatek powinien tworzyć proste zdania i znać około 300 słów. Natomiast jeśli chodzi o odpieluchowanie taką górną granicą jest 48 miesięcy! To 4 lata!

W moim rozumieniu ODPIELUCHOWANIE jest wtedy, kiedy dziecko komunikuje swoje potrzeby fizjologiczne, załatwia je świadomie do nocnika i rzadko zdarzają mu się wpadki.

Odpieluchowaniem nie jest dla mnie sytuacja, kiedy dziecko spędza godzinę na nocniku i ZDARZY mu się do niego załatwić. Odpieluchowaniem nie jest też chodzenie bez pieluchy i sikanie gdzie popadnie (ale nie, nie sika do pieluchy). 

Franek więc w moim rozumieniu nie jest jeszcze w pełni odpieluchowany. Od zeszłego lata nie chodzi w domu w pieluszce, od lutego pieluszka jest tylko na dłuższe spacery, rozumie fizjologię, zgłasza swoje potrzeby, ale przez bardzo długi czas miał awersję do nocnika czy nakładki na sedes. Dałam mu czas i powoli przekonuje się do nocnika. Wpadki się jeszcze zdarzają. Z dnia na dzień jest coraz lepiej, ale o pełnym odpieluchowaniu nie mogę jeszcze mówić. Co ciekawe, Franek jest w pełni odpieluchowany w nocy i podczas drzemek od… 9 miesiąca (myślę, że tu akurat może być to zasługa pieluch wielorazowych)

 

Dlaczego nie warto naciskać? 

Jestem przeciwniczką treningu czystości z wielu powodów – psychicznych i fizjologicznych. Wszelkie kary, szantaże emocjonalne czy naciski w temacie odpieluchowania napawają mnie przerażeniem, a niestety wiele już takich historii słyszałam. Temat wypróżniania się jest naprawdę bardzo delikatny i jeśli dodamy do tego jakiekolwiek wymuszenia, szantaże czy emocjonalne upokarzanie, naprawdę może to skutkować poważnymi zaburzeniami emocjonalnymi w przyszłości. Dodatkowo fizjologicznie może się to odbić wstrzymywaniem stolca i zatwardzeniami nawykowymi.

To naprawdę nie jest moment, żeby porównywać się z dzieckiem sąsiadki, czy koleżanki. Zbyt duża presja wywierana na dziecko może nie przynieść zbyt dobrych skutków. WARTO poczekać na gotowość dziecka, im większy opór spotykamy, tym bardziej warto poczekać.

 

Jak przygotować dziecko do odpieluchowania? 

Odpieluchowanie nie dzieje się z dnia na dzień. Jestem za tym, by wcześnie zapoznawać dziecko przede wszystkim z własną fizjologią, wzbudzać w nim świadomość. Nie uważam, że wszystkie dwulatki powinny być odpieluchowane, ale uważam, że nie powinny się załatwiać bezwiednie. Zapoznawanie dziecka z własną fizjologią może odbywać się poprzez czerpanie z zasad NHN, poprzez zostawianie dziecka bez pieluchy, poprzez (przy starszym dziecku) tłumaczenie tych procesów. Warto kupić nocnik wcześnie i po prostu zapoznać z nim dziecko. My dodatkowo używaliśmy pieluch wielorazowych, które, śmiem twierdzić, przyczyniły się wczesnego odpieluchowania Franka w nocy i podczas drzemek. Na żadnym z tych etapów nie powinien pojawić się nacisk na dziecko ani presja.

 

Gadżety wspierające odpieluchowanie dziecka 

Proces odpieluchowania może być żmudny i męczący, często możemy być też bardzo sfrustrowani (rozumiem to, też ścieram dziś ente siki z podłogi). Warto się na to przygotować psychicznie. Dodatkowo można dowiedzieć się, jakie są gadżety wspierające odpieluchowanie dziecka. Dziś pokażę Wam, co u nas się sprawdziło.

 

1. NOCNIK lub/i PODKŁADKA NA TOALETĘ 

To podstawowy gadżet, jeśli chcemy odpieluchować dziecko. Według mnie nocnik powinien pojawić się w domu wcześniej niż zaczniemy próbę odpieluchowania, by dziecko miało szansę się zanim oswoić. Na nocniku sadzamy dziecko siedzące samodzielnie, wcześniej możemy dziecko wysadzać nad miseczką (ten nocnik z Ikei, który ja mam, ma taką miseczkę wyjmowaną). Pamiętajmy, że dziecko siedząc na nocniku jest w idealnej, fizjologicznej pozycji do załatwienia swoich potrzeb, jednak niektóre dzieci wolą korzystać z toalety „jak dorośli”, wtedy przydatnym gadżetem jest nakładka na nocnik. Warto pamiętać, że wtedy powinniśmy podstawić dziecku pod nóżki stopień, by w dalszym ciągu miało oparcie dla nóżek i odpowiednią postawę ułatwiającą wypróżnianie.

Nasz nocnik, nakładka i stopień są z Ikei, ale kupowałam je na Allegro (do Ikei mam kawał, a koszty dostawy były mniejsze niż gdybym doliczyła koszty paliwa za wyprawę do Ikei :).

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

2. NOCNIK TURYSTYCZNY 

Jeżeli trafi się nam „grubsza sprawa”, świetnym gadżetem w sezonie letnim, gdzie dużo spacerujemy, jeździmy i podróżujemy jest nocnik turystyczny. Możemy kupić wielorazowy na przykład POTTETE, ja jednak lubię jednorazowe nocniki TRON, które kosztują ok. 4 zł i można je znaleźć na Allegro.

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

3. MAJTKI TRENINGOWE

To zdecydowanie mój ulubiony gadżet. Mam ich sporo, różnych firm i niedługo napiszę Wam wpis porównawczy. Majtki treningowe, czyli nieprzeciekające majteczki z wkładem chłonnym w środku – nie są tak chłonne jak pieluszki, dziecko ma czuć wilgoć. Sprawdzają się świetnie w początkowym stadium odpieluchowania, kiedy wpadki są częste, później przydają się szczególnie na wyjścia – ochronią ubrania przynajmniej w jakimś stopniu. Bardzo szeroki wybór znajdziecie na Allegro lub w sklepach z pieluszkami wielorazowymi.

My mamy między innymi Zoocchini, Bambino Mio, czy CLOSE.

WSZYSTKIE MAJTKI TRENINGOWE, które przetestowałam znajdziecie również we wpisie MAJTKI TRENINGOWE

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

4. MATA POD PRZEŚCIERADŁO

Przyda się przy odpieluchowywaniu dziecka w nocy i podczas drzemek. Dzięki takiej macie mokre będzie tylko prześcieradło, a nie materac. Ja używam tych mat właściwie od urodzenia Franka, zawsze chroniły materac przed jakimiś niekontrolowanymi wyciekami. Takie maty mogą się również przydać przy mniejszych dzieciach przy przewijaniu. Maty znajdziecie na Allegro MATY DO PRZEWIJANIA.

 

5. ZWYKŁE MAJTKI

Nie wiem, czy można to nazwać gadżetem 🙂 Jednak zdecydowanie polecam puszczać dziecko po domu w zwykłych, bawełnianych majteczkach na początek. Zwiększy to świadomość dziecka dotyczącą jego fizjologii (widać i czuć, że coś leci).

 

6. LEKKIE, ŁATWE DO ŚCIĄGNIĘCIA UBRANIE, BUTY

Nie da się odpieluchować dziecka nie puszczając go bez pieluchy. Musimy przygotować się na wpadki, ale zmniejszyć ich skutki. Pomogą w tym między innymi dobrze dobrane ciuchy (dresy nie dżinsy, bluzka nie body) – musi być je łatwo i szybko ściągnąć, jeśli dziecko zakomunikuje potrzebę. Buty idealne na ten czas to obuwie łatwe do czyszczenia, typu Crocs.

 

7. WORKI NA MOKRE RZECZY 

Te mokre rzeczy wypadałoby jakoś donieść do domu. Możemy zaopatrzyć się w siateczki typu Paklanki, lub po prostu mieć ze sobą zawsze reklamówkę. Ja używam wielorazowych woreczków, które sprawdziły mi się przy pieluchach wielorazowych. Ten woreczek na mokre rzeczy to marka Pupuś, dostępna również na Allegro.

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

8. PODKŁADKA/OCHRANIACZ NA FOTELIK SAMOCHODOWY 

Puszczając dziecko bez pieluchy warto jednak próbować ochronić rzeczy typu wózek czy fotelik samochodowy. Majtki treningowe mogą nie zapewnić wystarczającej ochrony, a jeśli nie chcemy zakładać już pieluch na podróż czy spacer warto zainwestować w nieprzemakalną nakładkę na fotelik samochodowy. My mamy tę z CLOSE, która moim zdaniem jest jedyną sensowną wkładką rzeczywiście chroniącą fotelik, bo oprócz części nieprzemakalnej, ma też część chłonącą (czyli nie jest tylko ceratką czy PULem, po których wszystko ścieka). Naszą kupiłam na Allegro OCHRANIACZ NA FOTELIK SAMOCHODOWY CLOSE.

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

9. KSIĄŻECZKI

Książeczki mogą okazać się zbawienne przy dłuższych posiedzeniach na nocniku (nie jestem zwolenniczką puszczania wtedy dziecku bajek). Są też książeczki, które traktują o odpieluchowaniu. Franek na przykład jest ogromnym fanem serii Kicia Kocia, gdzie rzeczywiście jedna z książek opowiada o odpieluchowaniu brata Kici Koci, Nunusia. U nas naprawdę pomogła w dużym stopniu, zauważyłam, że Franek zaczął się identyfikować z Nunusiem, opowiadał na przykład „Zrobiłem siku do nocnika, jak Nunuś”. Polecam Wam serdecznie tego typu pomoc, warto jednak samemu przejrzeć książkę najpierw, czy zgadzacie się ze stylem, w jakim autorzy podeszli do tego delikatnego tematu. Ja Kicię Kocię bardzo lubię i polecam – książeczkę o odpieluchowaniu znajdziecie tutaj KICIA KOCIA I NUNUŚ NA NOCNIKU.

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dzieckaGadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

10. CIERPLIWOŚĆ I….dużo melisy 🙂

Dobrnęliśmy do końca 🙂 Ostatni punkt miał najpierw brzmieć „dobry mop”, bo jednak tego ścierania trochę będzie, jednak postanowiłam nazwać go CIERPLIWOŚĆ, bo rzeczywiście będziecie jej potrzebować sporo.

Wszystkie te gadżety kupiłam na Allegro (oprócz cierpliwości), ponieważ w mojej wsi niczego takiego bym nie dostała 😉 Ci, którzy mnie czytają, wiedzą, że jestem maniaczką zakupów przez internet (mogę to zrobić o każdej porze dnia i nocy, jest to ogromne ułatwienie, szczególnie dla kogoś, kto mieszka z dala od miasta i nie ma samochodu na co dzień).

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Gadżety wspomagające odpieluchowanie dzieckaGadżety wspomagające odpieluchowanie dziecka

Produkty z wpisu kupicie pod linkami

NOCNIK

STOPIEŃ

NAKŁADKA NA TOALETĘ

NOCNIK TURYSTYCZNY POTTETE

NOCNIK TURYSTYCZNY TRON

MAJTKI TRENINGOWE ZOOCCHINI

MAJTKI TRENINGOWE BAMBINO MIO

MAJTKI TRENINGOWE CLOSE

MATY DO PRZEWIJANIA

PAKLANKI

WORKI PUL NA MOKRE RZECZY

OCHRANIACZ NA FOTELIK CLOSE

KICIA KOCIA I NUNUŚ NA NOCNIKA

 

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK