Ilość śmieci, które produkujemy po prostu mnie przeraża. Mówiąc „my” mam na myśli zbiorowo – ludzkość, ale też nas – mnie, K., Franka. Staram się ograniczać, wprowadzać pewne zmiany, ale z pewnością jestem raczej na początku tej drogi. W niczym nie lubię przegięć, nie dążę do absolutnego #zerowaste, raczej z nadmiaru, chciałabym dotrzeć do umiaru.

W naszym domu na przestrzeni kilku lat wprowadziłam w życie zmiany, niektóre z nich  dotyczą posiadania dziecka, jako że posiadanie owego zazwyczaj wiąże się w głowach wielu osób z wydatkami oraz śmieciami 😉 Niektóre ze zmian dotyczą tylko mnie, a inne całej naszej rodziny.

5 sposobów na ograniczenie ilości śmieci w domu

1. Zamień to, co jednorazowe na wielorazowe

Zaczęłam od pieluch wielorazowych, nie mając zgody na pampersy, czyli dosłowne wyrzucanie pieniędzy do kosza. Wiele wpisów na ten temat znajdziecie w zakładce PIELUCHOWANIE WIELORAZOWE PO NASZEMU, a recenzje pieluch konkretnych firm w zakładce RECENZJE PIELUSZEK WIELORAZOWYCH.
 
Stopniowo wymieniałam wszystkie szmatki, ściereczki na wielo (u mnie hitem są ręczniczki z Ikei)bardzo rzadko używam papieru do wycierania czegokolwiek. Rzadko korzystam z chusteczek nawilżanych przy sprzątaniu domu, a z chusteczek nawilżanych dla dzieci, właściwie tylko na spacerze. 
 
Dzięki inspiracji Gosi z drogerii Betterland, odważyłam się wypróbować kubeczek menstruacyjny oraz wkładki i podpaski wielorazowe – pełną recenzję znajdziecie tutaj: Ekologicznie podczas okresu.
 
Myślałam, że będzie to sporo poza moją strefą komfortu, ale jednak okazało się, że żałuję, że dowiedziałam się o tym rozwiązaniu dopiero teraz – kubeczek my love!

2. Zamień wodę butelkowaną na filtr kuchenny

U nas w domu pije się bardzo dużo wody. Właściwie codziennie trzy, cztery butelki lądowały w śmieciach. Odkąd zainstalowaliśmy w domu filtr kuchenny FitAqua nie kupujemy wody W OGÓLE. 
 
Po pierwsze – to oczywiście redukcja śmieci, ale po drugie – to również oszczędność pieniędzy!
 
Poza tym woda w butelkach plastikowych to nie najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o kwestie zdrowotne – nie od dziś wiadomo, że zdrowsza jest po prostu ta w buteelkach szklanych – jednak z kolei cenowo zazwyczaj powala. 
 
Zerknijcie na wpis o filtrze CO Z TĄ WODĄ? DLACZEGO WARTO JĄ PIĆ I PROPONOWAĆ DZIECIOM – – zdecydowanie polecamy – a woda z filtra jest po prostu przepyszna.

3. Rozszerzanie diety metodą BLW 

Pomijając to, że rozszerzanie diety tą metodą jest bardzo zgodne ze mną, pisałam o tym wielokrotnie we wpisach z cyklu BLW KROK PO KROKU, naprawdę w ten sposób można ograniczyć ilość śmieci – nie ma słoiczków, kaszek, herbatek, wielu opakowań. Nie muszę chyba dodawać, że oszczędzamy również pieniądze 🙂

4. kupowanie na wagę, branie swoich toreb na zakupy, nie kupowanie rzeczy pakowanych osobno 

Tam, gdzie mam taką możliwość kupuję rzeczy na wagę, chętnie we własne woreczki wielorazowe – po prostu materiałowe. 
 
Staram się też wybierać rzeczy mające jak najmniej opakowania – kasza = kartonik i 4 woreczki? Wolę kaszę na wagę lub przynajmniej zapakowaną w jeden worek.
 
5. większe opakowania = mniej śmieci
 
Zawsze kupując chemię staram się wybierać większe opakowania – to po prostu zmniejsza ilość śmieci, ponieważ nie wymieniamy danej rzeczy tak często.
 
A wy? Jakie macie sposoby na redukcję śmieci? Czy może nie przejmujecie się tym tak bardzo?
 
Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK