Chyba nie muszę nikogo przekonywać do tego, że warto pić wodę, teoretycznie wszyscy to wiemy. No własnie – teoretycznie, bo wciąż badania pokazują, że mimo iż woda stanowi ona ok. 60% masy naszego ciała (a czasem nawet 75% – np. u noworodków), cały czas dostarczamy jej za mało naszemu organizmowi. 

DLACZEGO WARTO PIĆ WODĘ?

Główną funkcją wody nie jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników, ale poprawienie ich transportu w naszym ciele. Dodatkowo oczyszcza nasz organizm z toksyn i szkodliwych substancji i w sposób naturalny wspomaga trawienie. Można by mnożyć plusy picia odpowiedniej ilości wody, jednak najważniejszy jest po prostu fakt, że woda BUDUJE NASZ ORGANIZM
 
Bez wody żadna z komórek naszego ciała po prostu nie funkcjonowałaby.

ILE WODY NALEŻY SPOŻYWAĆ W CIĄGU DNIA?

Niestety, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi – odpowiednia ilość wody, którą nasz organizm powinien spożywać w ciągu dnia zależy od wielu czynników – naszej płci, wieku, wagi, trybu życia, ilości ruchu. 
 
Jednak z pewnością liczba ta oscyluje wokół 2,5 – 3 l płynów dla kobiet, a 3 – 3,5 l płynów dla mężczyzn. 
 
Oczywiście, hasło „płyny” to nie tylko woda, ale warto zadbać o to, by 60-80% podanej ilości płynów przyjmowanych było do organizmu w postaci po prostu wody.

ILE WODY POWINNY PIĆ DZIECI?

Kolejny raz nie ma na to pytanie konkretnej odpowiedzi. Szacuje się, że małe dziecko powinno spożywać tyle ml wody, ile wynosi ok. 10-15% masy jego ciała. To bardzo dużo! Dziecko ważące 8 kg powinno więc spożywać ok. 800 ml wody dziennie. 
 
Pamiętajcie, że dzieci karmionych piersią przez pierwsze pół roku nie dopajamy – mleko matki dostarcza im wszystkich potrzebnych składników i zapewnia organizmowi dziecka odpowiednie nawodnienie. 
 
Po skończonym pół roku możemy zacząć proponować dziecku wodę. Według mnie nie ma takiej możliwości, by małe dziecko (mam na myśli półroczne) wypijało 800 ml wody dziennie, ale możemy zadbać o to, by przyjmowało dużo wody w pokarmach, które spożywa (warzywa i owoce). 
 
Małe dzieci mają też słabo rozwinięty ośrodek pragnienia, dlatego rzadko same będą komunikować potrzebę napicia się wody – warto proponować im więc wodę po prostu, w ciągu dnia. 

Dlaczego warto pić wodę, fit aqua, woda filtrowana, filtr kuchenny
Dlaczego warto pić wodę, fit aqua, woda filtrowana, filtr kuchenny
Dlaczego warto pić wodę, fit aqua, woda filtrowana, filtr kuchenny
Dlaczego warto pić wodę, fit aqua, woda filtrowana, filtr kuchenny
Dlaczego warto pić wodę, fit aqua, woda filtrowana, filtr kuchenny
Dlaczego warto pić wodę, fit aqua, woda filtrowana, filtr kuchenny

JAKA WODĘ WYBRAĆ DLA DZIECKA?

Dzieci do lat 3 nie powinny pić wysoko zmineralizowanej ani z wysoką zawartością sodu. Dobrym wyborem jest więc woda źródlana, zamiast mineralizowanej (brak dużej ilości minerałów w przypadku małych dzieci jest zaletą). 

JAKĄ WODĘ PIJE SIĘ U NAS W DOMU?

Od pewnego czasu w naszym domu pijemy wodę filtrowaną z filtra kuchennego Fit Aqua. Nasz model to Filtr RO-T
 
Dlaczego zdecydowałam się na taki filtr?
 
Powody można by mnożyć – począwszy od z pozoru błahych na przykład ogromna ilość plastikowych butelek wyrzucanych każdego tygodnia (u nas schodzą 3-4 butelki 1,5 l dziennie, oboje z K pijemy dużo wody)
 
Mając filtr kuchenny przy małym dziecku unikamy zakupu dwóch rodzajów wody – woda filtrowana z Fit Aqua jest odpowiednia zarówno dla dzieci jak i dorosłych, ponieważ ma małą zawartość sodu, a jednocześnie jest optymalnie, naturalnie zmineralizowana dzięki zawartości dolomitu, z którego woda „pobiera” minerały. To właściwie odtworzenie naturalnego procesu zachodzącego w przyrodzie. 

Jednak dla mnie najważniejszą zaletą jest fakt, że woda z filtra kuchennego jest po prostu wolna od substancji potencjalnie szkodliwych – ona jest po prostu czysta, ponieważ pierwszy kontakt z powietrzem wody po przefiltrowaniu następuje w momencie odkręcenia kranika. 

Nie zawiera więc fluoru, ołowie, rtęci, pestycydów, produktów ubocznych dezynfekcji, osadów, brudu, czy nawet substancji rakotwórczych. 
 
Nasz filtr mieści się w szafce pod zlewem – natomiast w zlewie miły Pan monter zainstalował tak zwaną wylewkę – czyli mały, gustowny kranik, a właściwie jeden kranik z dwoma wylewkami – z jednej płynie woda czysta i zmineralizowana, w drugiej po prostu czysta woda – oczyszczona przez filtr. 

Dlaczego warto pić wodę, fit aqua, woda filtrowana, filtr kuchenny
Dlaczego warto pić wodę, fit aqua, woda filtrowana, filtr kuchenny
Dlaczego warto pić wodę, fit aqua, woda filtrowana, filtr kuchenny
Dlaczego warto pić wodę, fit aqua, woda filtrowana, filtr kuchenny
 
Tę pierwszą pijemy, natomiast tej drugiej, czystej, używam do gotowania, do kawy i herbat, a także do płukania warzyw i owoców. Poza tym można jej używać do żelazka, czy do podlewania roślin.
 
Cena takiego filtra wydaje się dość spora (694 zł, lub 858 zł za filtr z montażem, mówię o naszym modelu RO-T), ale tak naprawdę oszczędność widać już w skali roku, ponieważ odkąd mamy filtr nie wydajemy pieniędzy na wodę w butelkach (której schodziły u nas 3 zgrzewki tygodniowo i ja sobie nawet to przeliczyłam i wyszło mi, że w skali roku to nawet 1200 zł. 1200 ziko! Ile wina, ile kosmetyków, ile pieluszek wielorazowych można za to kupić! Bardzo dużo). 
 
Za filtr płacicie raz, a następnie co pół roku – do roku powinno się wymieniać wkłady – to koszt ok. 180 zł. Według mnie woda filtrowana wraz ze wszystkimi jej zaletami, jest po prostu warta takiej ceny.
 
Poza tym – poza wszystkimi plusami wody z filtra kuchennego – wyobraźcie sobie taką scenkę – Franek, wiek 21 miesięcy, włazi na krzesło, a z niego na blat kuchenny, w zębach trzymając kubeczek doidy. Siada na blacie, odkręca sobie kranik, nalewa wody do kubka i pije. Wodę prosto z kranu. Na blacie siedząc. Mój poziom dumy – level max. 

 
PRZEGAPIŁEŚ OSTATNIE WPISY? WYBRAŁAM DLA CIEBIE TE NAJCIEKAWSZE:
 
Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK